Przesadzanie sukulentów, czyli garść porad dla początkujących

Z sukulentami jest podobnie jak z większością roślin doniczkowych - po pewnym czasie, gdy zaczynają się rozrastać, należy dać im więcej miejsca, czyli po prostu przesadzić. Jak to zrobić, by im skutecznie pomóc, a nie zaszkodzić?

zielone sukulenty

Kiedy najlepiej przesadzać sukulenty?

Najbezpieczniej będzie robić to w okresie wiosenno-letnim. Możemy wtedy liczyć, że rośliny szybciej i łatwiej przystosują się do nowego podłoża. Przede wszystkim jednak sygnałem do przesadzenia sukulenta powinien być dla nas brak miejsca w doniczce. Również kiedy zauważymy, że jego podłoże znacznie się pogorszyło, nie warto czekać - lepiej przesadzić go od razu.

Jakie podłoże wybrać do przesadzania sukulentów?

Zapewne ilu hodowców, tyle opinii. Najlepiej będzie wybrać wyspecjalizowaną mieszankę ziemi, która zawierać będzie składniki i minerały niezbędne do wzrostu roślin. Upewnijmy się też, że podłoże, na którym chcemy, by przyjęły się sukulenty, jest suche. Jeżeli widzimy, że cyrkulacja powietrza wokół korzeni będzie przebiegać bez problemu, możemy uznać, że takie podłoże nadaje się do uprawy. Warto też zwrócić uwagę na jego przepuszczalność - jeśli nie będzie zatrzymywać wody, że kłącza nie zgniją.

Dobierając ziemię do przesadzania sukulentów należy także sprawdzić jej kwasowość. Wprawdzie rośliny te powinny dobrze rosnąć w każdym pH, to jednak najlepsze okazuje się zwykle podłoże kwaśne.

echeveria mix różowe

Jak przesadzać sukulenty?

Przede wszystkim powinniśmy przygotować dla nich doniczki większe niż dotychczasowe. Niecałą połowę jej objętości wypełniamy świeżym podłożem. Z poprzedniej, za małej już doniczki, wyjmujemy roślinkę. Korzenie dokładnie oczyszczamy z ziemi. Tak przygotowane sukulenty na kilka dni odkładamy w suche miejsce, żeby kłącza dobrze obeschły.

Po tym czasie umieszczamy je w doniczkach z ziemią - pilnując, by korzenie jak najbardziej wyprostowane. Górną warstwę podłoża dociskamy palcami, starając się jednak być delikatnymi i nie uszkodzić rośliny.

 

Jeśli zamiast samodzielnie zająć się hodowlą wolisz zamówić sukulenty na wesele i wręczyć je swoim gościom podczas przyjęcia, koniecznie skontaktuj się z nami!

 

Write a comment:
*

Your email address will not be published.

osiemnaście − cztery =